Reportaż ślubny – co warto wiedzieć


Ile kosztuje reportaż ślubny?

Reportaż ślubny jest wyceniany w zależności od daty i zakresu godzin jaki ma objąć, zaczyna się od 4000zł, ale większość Par decyduje się przeznaczyć kwotę od 5000 do 6000zł. W przypadku sesji innego dnia, ceny zaczynają się od 1000zł, ale jeśli zdecydujecie się na całodniową przygodę z dala od Warszawy to musicie przeznaczyć kwotę minimum 2000zł. Więcej informacji otrzymacie pisząc do mnie tutaj – w odpowiedzi wyślę Wam szczegółową ofertę.

Ile trwa reportaż ślubny?

Ponieważ każdy ślub, każde przyjęcie jest inne, to nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Z doświadczenia jednak wiem, że udaje mi się opowiedzieć o wszystkich najważniejszych momentach tego dnia przeważnie w zakresie od 8 do 11 godzin. W tym czasie jestem nieprzerwanie z Wami tak aby wykorzystać jak najlepiej wspólny czas. Jeśli proponowany wymiar czasowy nie wpisuje się w Wasze oczekiwania dostosuję ofertę do Waszych planów.


reportaż ślubny sesja w Warszawie

Ile fotografii otrzymamy?

W przypadku całodniowego reportażu ślubnego jest to co najmniej 400 fotografii. Nie limituję jednak liczby fotografii jakie Wam przekażę – nie stawiam górnej granicy, to znaczy, że otrzymacie wszystkie dobre fotografie jakie tego dnia dla Was wykonam. Staram się podchodzić do swojej pracy i selekcji materiału z dużą empatią, tak aby uwzględnić nie tylko Wasze oczekiwania czy moje ambicje ale również potrzeby Waszych najbliższych. Dlatego też w umowie podaję jedynie liczbę minimalną jakiej możecie się spodziewać i zawsze ją przekraczam.

Co otrzymujemy zamawiając fotografie ślubne?

Zawsze angażuję się w każdy ślub jaki mam przyjemność fotografować. Możecie liczyć na moje kilkuletnie doświadczenie już od pierwszego spotkania. Przed uroczystością przekazuję Wam osobisty poradnik ślubny, który zawiera kilkadziesiąt porad jak przygotować się do ślubu. Wszystkie fotografie jakie otrzymacie przechodzą proces starannej selekcji oraz autorskiej edycji tak aby stanowiły spójną całość. Staram się również aby fotografie jakie Wam przekazuję były oddane w ładnej formie – otrzymujecie piękną galerię online z pełnym materiałem w formie plików cyfrowych oraz dodatkowo przygotowuję dla Was slideshow z muzyką, którymi z łatwością możecie podzielić się za pomocą linku z najbliższymi.

Czym jest poradnik ślubny?

Poradnik to mój osobisty zbiór pomysłów, inspiracji oraz rad, które przez lata zbierałem i, specjalnie dla Par, które zdecydowały się mi zaufać, zebrałem w jednym miejscu. To kilkanaście stron moich doświadczeń, które z pewnością pomogą Wam w zaplanowaniu i organizacji Waszego ślubu a być może zachęcą Was również dodatkowo aby jeszcze bardziej zaangażować się w przygotowania. Mam też nadzieję, że przeprowadzi Was po kolei przez wszystkie najważniejsze momenty tego dnia a w konsekwencji sprawi, że będziecie stresować się choć odrobinę mniej.

Jak wygląda kwestia dojazdu?

Zawsze staram się być jak najbardziej samodzielny w dniu ślubu i jak najmniej niepotrzebnie Was angażować. Dlatego też w większości sytuacji dysponuję własnym samochodem i dbam o wszystkie dojazdy we własnym zakresie. Staram się też aby oferta jaką otrzymacie od razu zawierała wszystkie dodatkowe koszty związane z potrzebnymi dojazdami jak i ewentualnymi noclegami. Na co dzień mieszkam w Warszawie ale żadne miejsce nie stanowi dla mnie kłopotu – powiedzcie tylko gdzie a z ochotą Was odwiedzę.


reportaż ślubny - sesja przed ceremonią ślubną

Czy warto pomyśleć o sesji innego dnia?

Tak, ale pod jednym warunkiem – że bardzo tego chcecie. Nie zrozumcie mnie źle, bo chcę być z Wami jedynie szczery – sesja ślubna innego dnia w przeciwieństwie do tej, którą wykonuję w dniu ślubu wymaga dodatkowego zaangażowania, energii, czasu i chęci a z doświadczenia wiem, że po ślubie nie każdy je w sobie znajduje. Dlatego też jeśli oboje myślicie o sesji jako przygodzie to tak, jak najbardziej warto ją zaplanować i jedyne co w takiej sytuacji nam pozostaje to wspólnie zaplanować dokąd się wybierzemy.

Czy warto pomyśleć o sesji narzeczeńskiej?

Jak najbardziej, ale też z uwzględnieniem tego co napisałem w punkcie po lewej stronie. Dodatkową ogromną zaletą takiej sesji jest to, że dzięki niej mamy okazję poznać się lepiej. Dzięki temu w dniu ślubu będziecie czuć się bardziej swobodnie w swoim towarzystwie a bycie fotografowanym nie będzie dla Was już żadną nadzwyczajną sytuacją. Tak więc jeśli macie ochotę spędzić razem przyjemne popołudnie to zapraszam na wspólny spacer.


reportaż ślubny - portret z bukietem

Od której godziny warto zacząć reportaż z dnia ślubu?

Nie rezygnujcie z przygotowań! Postarajcie się aby początek tego dnia był wyjątkowy i niecodzienny. Dla reportażu to wstęp do historii, ale to też wstęp dla nas, jako ludzi, do spędzenia tego dnia razem. Potrzebujemy go, Wy aby przyzwyczaić się do mnie, do bycia fotografowanym, ja do delikatnego wejścia w Wasze życie, w poznanie najbliższych, przyjaciół. Dzięki temu ja jako fotograf stanę się po chwili częścią Waszego ślubu, nie tylko dla Was ale też i dla Waszej rodziny. Dodatkowo, w konsekwencji większej ilości wspólnie spędzonego czasu, powstanie oczywiście więcej zdjęć. Czy istotne jest o której dokładnie godzinie uda mi się uchwyć np. portret bliskiej osoby? Najważniejsze, aby zdjęcia tych osób współtworzyły reportaż. Dlatego warto zaplanować abym w zależności od miejsca i harmonogramu dnia był z Wami już od 2 do 4 godzin przed ceremonią.

Czy wykonujesz podczas ślubu zdjęcia z rodziną?

Tak i często namawiam do tego również Was. Uważam, że fotografia ślubna ma bardzo wiele zadań do spełnienia i nie można zapominać o jej walorach pamiątkowo-rodzinnych. Dlatego też z przyjemnością zaplanuję z Wami w dniu ślubu krótką rodzinną sesję z najbliższymi tak aby wszystkie ważne dla Was osoby na pewno znalazły się na zdjęciach. Na taką sesję warto przewidzieć około 20-30 minut, ale nie martwcie się tym ponieważ dla gości często jest to miła atrakcja.

Czy wykonujesz sesję plenerową w dniu ślubu?

Chciałbym odpowiedzieć, że “zawsze”! Ale przynajmniej zawsze staram się do tego Was namówić. To bardzo ważny element tego dnia, który często niestety w przypadku złej organizacji czy zmian w harmonogramie jako pierwszy potrafi ucierpieć. Bardzo Was namawiam zaplanujcie dzień tak aby mieć chwilę dla siebie i abyśmy wspólnie mogli wykonać sesję tylko o Was. Te zdjęcia prawdopodobnie jak żadne inne staną się symbolem Waszego ślubu i to one prawdopodobnie trafią pierwsze do ramek.

Co to jest ‘firstlook’?

To Wasze pierwsze przywitanie po tym jak będziecie już ostatecznie przygotowani. Tego dnia w niewielu sytuacjach będziecie sami, w niewielu sytuacjach będziecie mogli tak na 100% nacieszyć się sobą. Warto o nie zadbać i mieć kilka takich drobnych ucieczek wcześniej zaplanowanych. Wybierzcie ciekawe miejsce, w którym się umówicie. Niech najpierw pójdzie tam jedna osoba a druga dojdzie do niej po chwili – uwierzcie mi, moment w którym już gotowi zobaczycie się po raz pierwszy to wspomnienie na całe życie. Nie w korytarzu, nie w przejściu, nie w kuchni, wśród osób zadających mnóstwo pytań i chcących od Was kolejnych wskazówek ‘co dalej’, ale na uboczu, sami, we dwoje, w ciszy. Warto!


reportaż ślubny - firstlook

Do której godziny warto fotografować przyjęcie?

To bardzo indywidualna kwestia jednak często spotykam się z tendencją kładzenia zbyt dużego akcentu na fotografowanie przyjęcia. Z perspektywy pamiątki i historii zawartej w reportażu piąta czy szósta godzina opowiadania o tańczących i wznoszonych toastach  gościach nie wnosi już zbyt wiele do materiału natomiast brak wspólnej sesji, pośpiech w przygotowaniach czy brak portretu babci – na to nie możemy sobie pozwolić. Rada – nie trzymajcie się kurczowo tradycji. Nie ma jedynej możliwej godziny oczepin czy tortu – zaplanujcie je tak aby dobrze wpisały się w przyjęcie i jeśli Wasza ceremonia jest stosunkowo wcześnie nie bójcie się ich przełożyć i zorganizować przed północą czy nawet jeszcze za dnia. Bez obaw, na pewno dokładnie omówię z Wami plan reportażu ślubnego i zaproponuję najbardziej odpowiednie rozwiązanie.

Czy wykonujesz albumy ślubne?

Oczywiście! Piękny album to najlepsze podsumowanie ślubu. Wykonuję je z dużą starannością zlecając druk zaufanej i sprawdzonej drukarni. Albumy jakie proponuję to nie tylko pamiątka ale i piękne przedmioty, wykonane z wysokiej jakości materiałów i pomyślane tak aby towarzyszyły Wam przez lata. Wykonujemy je wspólnie, to znaczy z wybranych i zaproponowanych przez Was fotografii przygotowuję projekt, który możecie poddać dwukrotnie korekcie. Składam go tak aby ostatecznie był nie tylko piękną historią, która się dobrze czyta ale i ważną dla Was pamiątką. Jeśli planujecie obdarować albumami najbliższych możecie liczyć na odpowiednie rabaty.


sesja narzeczeńska w szklarni

Czy zawsze publikujesz fotografie ze ślubów jakie wykonujesz?

Publikacja materiałów jest dla mnie bardzo istotna – dzięki temu zainteresowane moją fotografią pary są w stanie dokładnie i na bieżąco ocenić jakość i poziom moich prac.  Gdybym nie miał takiej możliwości prawdopodobnie nie byłoby Was tutaj. Rozumiem jednak, że nie jest to komfortowe rozwiązanie dla każdego i jeśli tylko nie zgadzacie się na publikację Waszego wizerunku dajcie mi znać – przygotuję dla Was umowę i ofertę na warunkach dostosowanych do Waszych oczekiwań.

Ile czasu będziemy czekać na fotografie?

Maksymalnie 40 dni roboczych, ale w znakomitej większości przypadków slideshow otrzymujecie znacznie wcześniej. Fotografia ślubna to moje główne zajęcie dlatego też praca nad nią ma u mnie absolutny priorytet – doskonale zdaję sobie sprawę, że bardzo trudno jest doczekać się swoich fotografii ze ślubu.

Czy znasz inne języki?

Tak, nie ma najmniejszego problemu abym komunikował się częściowo lub przez cały dzień z Wami i Waszymi gośćmi po angielsku. Bardzo często fotografuję śluby międzynarodowe i nie stanowi to dla mnie absolutnie żadnej przeszkody aby dogadać się z każdym z gości.

Czy możemy się spotkać?

Zależy mi bardzo na realizacji reportaży z pełnym zaangażowaniem, chciałbym aby to właśnie ono, między innymi, mnie wyróżniało, dlatego też zawsze zachęcam pary do spotkania na żywo albo rozmowy np. przez skype, lepszego poznania i omówienia wspólnie Waszych planów. Takie spotkanie, rozmowa jest oczywiście absolutnie niezobowiązująca ale gwarantuje Wam, że zakończy się dla Was co najmniej kilkoma nowymi pomysłami. Dajcie tylko znać!


sesja ślubna o zachodzie słońca

Jak zarezerwować termin?

Jeżeli jesteście zainteresowani zarezerwowaniem terminu to po pierwsze ogromnie Wam dziękuję za zaufanie jakim chcecie mnie obdarzyć – dołożę wszelkich starań aby spełnić Wasze oczekiwania! Rezerwacja terminu wiąże się z dwoma czynnościami. Po pierwsze musimy podpisać umowę, w której uwzględnimy wszystko to na co wspólnie się umówimy. Nie obawiajcie się – jest napisana prostym językiem i nie zawiera żadnych sformułowań, które mogą budzić Wasze wątpliwości. Po drugie rezerwacja jest związana z wpłatą zadatku w wysokości 1/3 ceny reportażu ślubnego.

Co w przypadku kiedy nie będziesz mógł dotrzeć na nasz ślub?

Przez kilka lat i ponad 200 ślubów jakie wykonałem nie miałem jeszcze takiej sytuacji. Staram się uważać na siebie i nie prowokować losu. Jednak nie jestem w stanie przewidzieć wszystkiego i jeśli zdarzy się tak, że z przyczyn zdrowotnych albo niezależnych ode mnie nie będę mógł wykonać dla Was reportażu to znajdę odpowiednie zastępstwo. Znam bardzo wielu świetnych fotografów z całej Polski i zaproponuję Wam tylko wybrane osoby, które swoim podejściem, ale również stylem będą możliwie zbliżone do mojego. Postaram się abyście jak najmniej odczuli ten problem i aby nie przysporzył Wam dodatkowego stresu.